Wykorzystanie druku na tkaninach

 Tymczasem mnóstwo lat wykonywanie nadruków na tkaninach było mocno ograniczone do jednej technologii tj. sitodruku. Mimo że sitodruk nadal jest stosowany oraz pozwala on uzyskiwać faktycznie wysokiej jakości nadruki, to jednak ta metoda odpowiednio sprawdza się przy wysokich nakładach. A jest to związane ze dość wysokimi wydatkami uruchomienia produkcji. Rozwiązanie owego kłopotu pojawiło się wraz z wynalezieniem techniki cyfrowego druku na tkaninach. 

 Pytanie – jak realizuje się druki na tkaninie przy  pomocy technologii cyfrowych? Jedną z postaci takiego druku jest druk DTG, zaliczany do technik druku bezpośredniego. Albowiem w projekcie graficznym buduje się projekt nadruku. W specjalnej drukarce, zaś właściwie ploterze, umieszczona zostaje rozłożona na płasko koszulka. Urządzenie drukujące ma ruchomą głowicę. Zasada działania przypomina nieco klasyczne drukarki atramentowe, z tą różnicą że stosowane są całkowicie inny rodzaj tuszów, jakie wnikają we włókna tworzywa czy zachowują bardzo dużą odporność na pranie czy ścieranie. Tak więc druk cyfrowy na bawełnie jest bardzo wytrzymały przez wiele miesięcy, z kolei sama koszulka może radować nas w późniejszym okresie dłużej.

Profesjonalny druk flag: http://textileprint.pl 

Nowoczesne technologie drukarskie poszły naturalnie o krok dalej i prawdopodobne stało się drukowanie na większych rozmiarach materiałów. Druk na płótnie funkcjonuje tego znakomitym przykładem. Powstaje on z wykorzystaniem wielkich ploterów. Przykładem zastosowania takiego druku jest  druk na bannerach reklamowych, żaglach albo siatkach zabezpieczających rusztowania, w czasie tworzenia czynności budowlanych oraz remontowych. Nośniki owe zapewniają wyjątkowo dużą powierzchnię reklamową, na skutek czego funkcjonują widoczne z wielkich odległości, natomiast umieszczone na nich nadruki swoimi rozmiarami doskonale przyciągają uwagę czy też wzrok postronnych obserwatorów. Otóż druki na materiale o większych rozmiarach są już dużo bardziej skomplikowane do wykonania oraz oczekują tego, żeby drukarnia dysponowała zarówno nowoczesną technologią, niczym również miała wystarczającą powierzchnię magazynową do przechowywania gotowych wydruków, jak również czystych rulonów z materiałem przeznaczonym dopiero pod zadruk.