Rzeźbienie to proces czasochłonny

Bez wątpienia sztuka posiada wiele twarzy. Natomiast jedną z nich jest rzeźba. Naturalnie rzeźby Olszańska towarzyszą ludziom od zarania dziejów. Z początku były to prymitywne rzeźby produkowane w skalnych odłamkach. Dalej, gdy wynaleziono narzędzia ręczne, rzeźby zaczęły powstawać w kawałkach drewna.

Współcześnie po latach nie wiele w tej kwestii się zmieniło. Zazwyczaj rzeźba tworzona jest w bardzo dużym oraz twardym kawałku drewna. Oprócz tego aby mogła zostać stworzona, wykorzystuje narzędzia ręczne. Na pewno najważniejsze z nich to dłuto oraz młotek. Oczywiście rzeźbiarz, wykorzystując swoje umiejętności, rozpoczyna rzeźbienie w drewnie, nadając mu stopniowo oczekiwany kształt.

Powiedzieć można, że jest to proces czasochłonny oraz wymagający wiedzy oraz doświadczenia. Ważne jest też to, żeby rzeźba była wykonana z niezwykle dużą precyzją, dlatego ważny jest stan techniczny narzędzi. Rzecz jasna muszą one prezentować niezwykle dużą jakość wykonania, a jednocześnie być wygodnymi w eksploatacji. Wszystkie wspomniane rzeczy mogą być trudne do spełnienia, gdy nie jesteśmy w posiadaniu wiedzy o doborze narzędzi do drewna, a również nie poświęcamy wiele czasu na trening rzeźbienia na małych kawałkach drewna różnego pochodzenia.